اینستاگرام

۱۱ نکته کاربردی برای ارسال پیامک حرفه ای


از آنجا که راه‌های ارتباطی مؤثری مانند ارسال پیامک در دسترس کسب‌وکارها هستند، درک این موضوع که بهترین راه برای رسیدن به مشتریان چیست بسیار مهم است. نکته مهم این است که شما هم انتظار دارید پیام شما به‌سرعت به دست مشتری برسد و آن را مشاهده نماید و از طرفی برایتان مهم است که به جهت محتوای زیادی که برای مشتری می‌فرستید، موجب نارضایتی وی نشوید.
از آنجائیکه کمپین‌های تبلیغاتی زیادی از روش پیامک جهت ارتباط با مشتری استفاده می‌ کنند، سؤال زیر در انجمن کارآفرینان جوان (YEC) مطرح‌شده است که جواب آن به شرح زیر است:
سؤال : برای کسانی که در کمپین‌های ارتباط با مشتری خود از روش ارسال پیامک استفاده می ‌کنند چه توصیه‌ای دارید؟
جواب این انجمن به‌صورت نکاتی است که در زیر فهرست شده است:

1-پیام‌های کوتاه ارسال کنید!

اصل کوتاه بودن محتوای پیامکی را فراموش نکنید. ارسال پیامک درصورتی مؤثر است ‌که متن کوتاه ارسال شود، معمولاً افراد تمایل به خواندن متونی با بیش از دو جمله را ندارند.

2- پیشنهاد سطوح دیگری از خدمات!

در مورد محصولات فیزیکی ، ارسال پیامک به مشتری درباره زمان رسیدن و تحویل کالا برای مشتری بسیار جذاب است. ازآنجایی‌که بسیاری از ایمیل‌های اطلاع‌رسانی به مشتری یا spam شده و یا بعد از زمان طولانی خوانده می‌شود ارسال پیامک انتخاب بسیار مناسبی برای تعامل با مشتری و افزایش کیفیت خدمات است.

3- تمرکز روی ایجاد ارتباط!

ابتدا بهتر است روی تعهد به مشتری و ایجاد یک رابطه صادقانه تمرکز شود، ارسال پیامک خوب است، اما دقت کنید پیامک‌ هایی که مشتری شما تمایلی به دریافتشان ندارند برایشان ارسال نکنید.

4-ارسال به‌صورت شخصی!

بر اساس تجربه به این نکته رسیده‌ایم که بازاریابی و ارسال پیامک زمانی بهترین عملکرد خود را دارد که پیام شخصی مستقیم برای مخاطب ارسال شود. اما این موضوع درصورتی ‌که لیست مخاطبین شما زیاد باشد عملی نیست. ولی در مقیاس کوچک بررسی‌های ما نشان می‌دهد نرخ بازگشت سرمایه از تبلیغات در صورت ارسال پیام شخصی بیشتر از حالتی است که پیامک‌های به‌صورت جامع  و همگانی ارسال می ‌شود.

5- از تکرار پرهیز نمایید و از کیفیت محتوا اطمینان حاصل کنید!

به نظر می‌رسد اکثریت مشتریان تمایل دارند به واسطه پیامک با ارائه دهندگان کالاها و خدمات محبوبشان ارتباط داشته باشند. اما اگر شما از آستانه تحمل افراد در دریافت پیامک عبور کنید، این سرمایه که بتوانید با افراد ارتباطی مفید برقرار کنید به‌نوعی به مزاحمت تبدیل خواهد شد. به این نکته هم دقت کنید شما همگام با ارسال پیامک فرصتی را به دست آورده‌اید که توجه مخاطب رو به‌سوی خود جلب کنید پس سعی کنید محتوایی ارزشمند و باکیفیت به وی ارائه دهید.

6-با یک کلمه پاسخ ندهید!

در صورت ارسال پیامک از سوی مشتری به شما، پاسخ مناسب بدهید. پیامک تنها راه برقراری ارتباط با برخی از مشتریان شما خواهد بود. هرگز متون یک‌کلمه‌ای را ارسال نکنید.

7-ارائه محتوای مرتبط!

ما همه با تلفن‌هایمان ارتباطی نزدیک و دائمی داریم و ارتباط از طریق پیامک بسیار شخصی‌تر از ارتباطات از طریق ایمیل است، بنابراین بسیار مهم است که محتوا در مورد مخاطب هدف و مرتبط با وی باشد. کاربران هدف شما ، قبلاً با شما و کسب و کارتان ارتباط برقرار کرده‌اند و محتوای متناسب با آن‌ها را در اختیار دارید.

8-تعیین حدود مرزها!

برقراری ارتباط از طریق متن با مشتریان مانند خیابانی دوطرفه است، بنابراین مهم است که از ابتدا مرزها را تعیین کنید.
در غیر این صورت با حالتی مواجه خواهید شد که حتی در ساعات شخصی نیز با حجمی از پیامک مواجه شوید که ممکن است شما را از دریافت پیامک‌های مهم غافل نماید. همچنین این قضیه از طرف مشتری نیز مهم است که موجب نارضایتی وی نگردد.

9-پیشنهاداتی بدهید که پاسخ کوتاه داشته باشد!

ما میدانیم که بسیاری از مشتریان ما نمی‌خواهند برای ارتباط با آن ها تماس بگیریم. افراد پاسخ‌های کوتاه را ترجیح می‌دهند. ما سؤالات مفصل را از طریق پیامک نمی‌پرسیم. ما سؤالاتی می‌پرسیم که پاسخ‌های ساده‌ای از یک تا سه کلمه دارند این رفتار  پاسخ دادن سریع‌تر را از سمت مشتری تضمین می کند. اگر ما به اطلاعات دقیق نیاز داریم، از طریق متن، درخواست زمان مناسب برای تماس می‌کنیم.

10- ارزش اطلاع‌رسانی!

اگر هدفتان اطلاع رسانی در مورد نکات خاصی است، پیامک‌های حاوی اطلاعات مورد نیاز کاربر را به صورت روزانه ارسال نمایید  و اطمینان حاصل کنید که در حال ارائه ارزش هستید. این امر برآمده از قدرت مسئولیت‌پذیری است و در صورتی که این اطلاع رسانی خواست کاربر است باید از رسیدن آن اطمینان حاصل نمایید. همچنین تحقیقات ما نشان می دهد میزان پاسخ دادن به پیامک از طرف مشتریان بالاتر از سایر روش ها است. پیامک راهی قدرتمند برای ارتباط با مشتری است چراکه کاربر سریع آن را می‌خواند.

11- اطمینان حاصل کنید که مشتری دریافت پیامک را انتخاب می‌کند!

مشتریان ممکن است با تلفن‌های همراهشان  امکان ارتباط با شما را فراهم کنند. اما این ارتباط به معنای اجازه ارسال پیامک برای آن‌ها نباشد درواقع بسیاری از پرونده‌های حقوقی ناشی از تبلیغات پیامکی بدون اجازه از سمت مشتری وجود دارد. همیشه از این موضوع اطلاع حاصل کنید، در صورتی که قصد اطلاع رسانی دارید افراد باید به اختیار این اطلاع رسانی را درخواست کنند.