تجارت الکترونیک

انواع تجارت الکترونیک، راه‌های کسب موفقیت در آن‌ها(قسمت اول)


محیط تجارت امروز به دلیل قابل‌حمل بودن گوشی‌های تلفن همراه و فراگیر شدن دستگاه‌هایی چون تبلت در کنار سرعت‌بالای اینترنت و دسترسی آن در هر نقطه‌ای، در سال‌های اخیر به‌شدت دچار تغییر و دگرگونی شده است. این محیط جدید به‌شدت پویا و پر از ایده‌های جدید و تازه است. تجارت به این سبک موردتوجه تمام شرکت‌ها در سراسر دنیا قرارگرفته است و تقریباً صاحب هیچ کسب‌وکاری نیست که در مورد ” تجارت الکترونیک” و مزیت‌های آن مطلبی نشنیده و برای ورود به آن تمایلی نداشته باشد. اما سؤال این است که تجارت الکترونیک دقیقاً به چه معنا است؟ آیا هر نوع خریدوفروش اینترنتی در زمره‌ی تجارت الکترونیک قرار می‌گیرد؟ انواع مختلف تجارت الکترونیک چیست و چند گروه برای آن وجود دارد؟
این مقاله در ابتدا به توصیف معنای دقیق تجارت الکترونیک پرداخته، سپس انواع آن را توضیح و راه‌های کسب موفقیت در دو نوع از تجارت الکترونیک را شرح خواهیم داد.

تجارت الکترونیک چیست؟

به‌طورکلی هر نوع خریدوفروش آنلاین را تجارت الکترونیک میگویند. در حقیقت هر معامله‌ای که در بستر اینترنت انجام شود، از خریدوفروش‌های خرد گرفته تا صادرات و واردات در زمره‌ی تجارت الکترونیک است. البته این مفهوم شامل تمام جنبه‌های فعالیت‌های تجاری ازجمله خرید، فروش، صورت‌برداری، مدیریت تولید،تهیه و جابه‌جایی کالا و البته خدمات پس از فروش نیز می‌شود.
یکی از موضوعاتی که در تجارت الکترونیک بسیار موردتوجه است حفظ اسرار مصرف‌کنندگان و امنیت داده‌ها و اطلاعات شخصی آن‌ها است ضمن آن‌که به‌منظور ایجاد یک بازار معتبر و قابل‌اعتماد، تدوین قوانین مشخص بر روی روند یک معامله در آن موضوع بسیار بااهمیتی است.
در تجارت الکترونیک ابعاد اصلی تجارت که شامل محصول، روند فروش و درنهایت خدمات پس از فروش می‌شود از حالت فیزیکی به شکل نرم‌افزاری یا اصطلاحاً مجازی آن درآمدهاست. این نوعی از معامله است که تحقق بخشی از آرزوهای بشر برای غیر فیزیکی شدن کارها را نشان می‌دهد.
ازجمله دستاوردهای تجارت الکترونیک، حضور عرضه‌کنندگان محصول و خدمات در بازارهای بزرگ‌تری است که در آن جمعیت بیشتری شاهد یک محصول بوده و می‌توانند آن را جزء سبد کالا و انتخاب‌های خود قرار دهند. یکی دیگر از مزایای رشد تجارت الکترونیک، داشتن حق انتخاب‌های بیشتر برای مصرف‌کنندگان است. در حقیقت آن‌ها می‌توانند به مدد تجارت الکترونیک محصول یا خدماتی را دریافت کنند که دیگر در انحصار شرکت یا برند خاصی نبوده و نمونه‌های مشابه آن زیاد است .این موضوع به معنی بالا رفتن تعداد گزینه‌ها در انتخاب هر کالای موردنیاز است. همچنین شیوه‌های مختلف معامله از دیگر ویژگی‌های تجارت الکترونیک است که معنای آن به وجود آمدن روش‌های متفاوت در شیوه‌ی ارائه‌ی محصول است. به‌عنوان‌مثال اکنون شرکت‌ها می‌توانند محصولات مشابه خود با دیگر شرکت‌ها را با طراحی شیوه‌های مختلف تخفیف دهی به فروش رسانده و به‌این‌ترتیب سهم بیشتری از بازار پررقابت امروز را نصیب خود کنند. همه‌ی این‌ها نشان می‌دهد که چرا کسب‌وکارها به‌شدت مایل به استفاده از دستاوردهای تجارت الکترونیک بوده و تلاش می‌کنند هر چه بیشتر در این عرصه فعالیت کنند.
تجارت الکترونیک می‌تواند ایده‌های بدیعی درروش های معامله به‌خصوص درزمینه‌ی شناسایی نیازهای بازار، شیوه‌های مختلف تبلیغات، شناسایی محصولات و عرضه‌کنندگان آن و درنهایت انجام مذاکره و توافق نهایی ارائه کند.
انواع تجارت الکترونیک
تجارت الکترونیک انواع مختلفی دارد که تفاوت اصلی آن‌ها در طرفین معامله در هرکدام است:

1. Business to Business یا B2B
2. Business to customer یا B2C
3. Customer To Customer یا C2C
4. Business to Administration یا B2A
5. Customer to Administration یا C2A

1. تجارت الکترونیک Business to Business یا B2B

در این نوع از تجارت الکترونیک دو طرف یک معامله دو شرکت یا مجموعه هستند. در حقیقت این شیوه به معنی خروج یک معامله از حیطه‌ی خرده‌فروشان است.
خرده‌فروشی در اینترنت خطراتی به همراه دارد و این اصلی‌ترین دلیل برای عدم تمایل شرکت‌ها به خرید همه‌ی مایحتاجشان از طریق اینترنت است. به همین علت آن‌ها برای خرید اینترنتی تنها روی اقلام خاصی دست می‌گذارند و با شرکت‌های تولیدکننده به‌طور مستقیم وارد معامله می‌شوند.B2B در حقیقت به معاملات و خدماتی گفته می‌شود که شرکتی به شرکت دیگر ارائه می‌دهد. این در حقیقت نوعی از تجارت الکترونیک است که با روابط بین سازمان‌ها سروکار دارد. جالب است بدانید که در حدود 80 درصد از سودهای حاصل از تمام روش‌های تجارت الکترونیک، در نوع B2B آن نصیب طرفین معامله می‌شود.
Cisco اولین شرکت راه‌انداز سیستم فروش آنلاین بود و بعدازآن IBM و Microsoft محصولات خود را به خریداران عمده از طریق فروش اینترنتی ارائه کردند.
درروش B2B یک اشکال عمده وجود دارد و آن رودررو نبودن مشتری با فروشنده است و همین موضوع باعث می‌شود که معاملات به‌سادگی حضور فیزیکی طرفین در مقابل هم صورت نگیرد. بدون شک چون حجم کالای مبادله شده به این روش بزرگ و پولی که قرار است پرداخت شود زیاد است، سر گرفتن یک قرارداد کندتر از حالت عادی تجارت صورت خواهد گرفت.