تجارت الکترونیک

انواع تجارت الکترونیک، راه‌های کسب موفقیت در آن‌ها(قسمت دوم)


در قسمت اول مقاله سعی کردیم تجارت الکترونیک و انواع آن را به شما بازدید کنندگان گرامی معرفی نماییم و حال شماره به خواندن ادامه مقاله دعوت می نمائیم

کسب موفقیت در بازاریابی B2B

برای کسب موفقیت در تجارت الکترونیک به شیوه‌ی B2B باید به چند نکته‌ی مهم توجه داشت :

1) هدف محصول یا خدمات به‌درستی شناسایی شود.

این مهم‌ترین نکته در خصوص کسب موفقیت در بازاریابی B2B است. هر شرکت یا مجموعه‌ای که می‌خواهد درزمینه‌ی تجارت الکترونیک به موفقیت و رقبا را کنار بزند باید یک تیم محقق ، متشکل از افراد خبره برای شناسایی نیازهای بازار داشته باشد تا بداند چه شرکت یا مجموعه‌هایی به محصولات او نیاز دارند. به‌این‌ترتیب می‌تواند با سرعت بیشتری به آن‌ها نزدیک شده و خود را به‌عنوان یکی از بهترین برطرف‌کنندگان نیازهای آن‌ها معرفی کند.

2) طراحی یک سایت خوب بسیار مهم است.

در تجارت الکترونیک مهم‌ترین نکته داشتن یک وب‌سایت خوب و کامل است. صفحه‌ای که بهینه بوده و به‌راحتی توسط مشتریان در موتورهای جستجو قابل‌دسترسی باشد. آمارها نشان می‌دهد که در حدود 74% از خریداران یک محصول قبل از تصمیم نهایی خود در مورد آن ، چندین و چند وب‌سایت را بررسی می‌کنند. پس وب‌سایت یک مجموعه باید به شیوه‌ای طراحی شود که مشتریان بتوانند به‌راحتی آن را بیابند و وب‌سایتی موفق است که سهم خوبی از ترافیک جستجو کنندگان را دریافت کند. مشتریان دوست ندارند تا وقتی تحقیقاتشان در خصوص یک محصول تمام نشده است با فروشنده روبرو شده و با او در مورد خرید آن صحبت کنند. وب‌سایت یک شرکت باید ازنظر SEO در وضعیت بسیار خوبی باشد تا شانس روبرو شدن با مشتری را به صاحبان کسب‌وکار بدهد. یکی از کلیدهای موفقیت در این زمینه تلاش برای نمایش سایت در موتورهای جستجو بر اساس کلیدواژه‌هایی است که کاربر آن‌ها را جستجو می‌کند و نه صرفاً بر اساس آنچه در وب‌سایت فروخته می‌شود.

3) سیاست مجموعه بر پایه‌ی ارائه‌ی محتوای مفید بناشده باشد.

در تجارت الکترونیک یکی از عوامل برتری یک وب‌سایت به دیگری، محتوای ارائه‌شده است. تمام افرادی که تلاش می‌کنند محصول یا خدمات بهتری را درمیان گزینه‌های موجود پیدا کنند در حقیقت به دنبال یک عامل مهم برای برتری یکی بر دیگری هستند. محتوایی که بر مبنای علمی و درستی تهیه‌شده باشد می‌تواند همین عامل برتری باشد. ازنظر مخاطبان مجموعه‌ای که به‌وقت و هوش کاربران خود اهمیت داده و مقاله‌ای را منتشر می‌کند که با دلایل علمی موضوعی را اثبات می‌کند، قابل‌اعتمادتر بوده و می‌توان محصولات ارائه‌شده‌اش را با اطمینان بیشتری خریداری کرد.
محتوا انواع مختلفی دارد؛ از محتوای متنی و مقاله تا اینفوگرافیک، پادکست و محتوای ویدئویی. موضوع اصلی در کسب موفقیت شیوه‌ی درست به‌کارگیری هر نوع محتوا در جایگاهی است که بیشترین تأثیر را روی مخاطب داشته باشد.

4) مشتری بعد از اولین خرید رها و فراموش نشود.

شرکت‌هایی که درزمینه‌ی تجارت الکترونیک B2B فعالیت می‌کنند باید برای بالا نگه‌داشتن قدرت و سرعت چرخه‌ی معامله خود، رابطه با اولین مشتریان خود را حفظ کنند. بدیهی است که رضایت آن‌ها به معنی جذب شرکت‌های بیشتری برای دریافت محصول و خدمات خواهد بود.

2. تجارت الکترونیک Business to customer یا B2C

ایده‌ی تجارت الکترونیک در مدل B2C اولین بار توسط شرکت آمازون ارائه شد. هدف این شرکت در ابتدا فروش آنلاین کتاب بود و به‌تدریج و با توجه به استقبال گسترده‌ی مردم در اقصی نقاط جهان از این شیوه‌ی خرید، کم‌کم محصولات دیگری نیز برای فروش در این وب‌سایت ارائه شد. این شیوه‌ی جدید از معامله به‌شدت در تحول معاملات نقش داشته است و امروزه مردم از محصولات خوراکی تا خودروی موردعلاقه‌ی خود را از اینترنت خریداری می‌کنند.
در این شیوه از معامله فروشنده‌ی محصول در یک‌طرف و خریدار یا مصرف‌کننده در سمت دیگر قرار دارد. مهم‌ترین عامل در موفقیت شرکت‌ها در این شیوه از تجارت الکترونیک به‌شدت به تجربه‌ی مشتری بستگی دارد و هوشمندی شرکت‌ها در این است که سرویس‌هایی را به مصرف‌کننده ارائه دهند که در مدل سنتی معامله به او ارائه‌شده است. به‌این‌ترتیب مشتری به سبک تجارت اعتماد کرده و بعد از مدتی اصلی‌ترین شیوه‌ی تهیه‌ی مایحتاجش خرید آنلاین خواهد بود.
همواره موضوع هک شدن وب‌سایت‌ها در عدم اطمینان مشتریان به خریدهای آنلاین نقش ویژه‌ای داشته است اما هرگز آمار این معاملات به صفر نرسیده است.اما تجارت الکترونیک B2C در ایران چندان‌که باید جا نیفتاده است.
کسب موفقیت در بازاریابی B2C
به‌جز تمام مواردی که در مورد عوامل کسب موفقیت در بازاریابی B2B بیان شد- که در بازاریابی B2C نیز همان است- توجه به دو مورد زیر می‌تواند کسب موفقیت در بازاریابی B2C را تضمین کند :

1) رضایت بی‌ چون‌ و چرای مشتری

این مشتری در B2C در حقیقت مصرف‌کننده‌ی نهایی است و رضایت بی‌چون‌وچرای اوست که تعیین می‌کند آیا یک کسب‌وکار می‌تواند در تجارت الکترونیک موفق باشد یا نه. دلیل این امر فضاهای مجازی در دسترسی است که او می‌تواند در آن به نفع یا ضرر یک محصول یا شیوه‌ی ارائه‌ی آن توسط شرکت مطلبی را بیان کند. طبیعی است که همین مشتری راضی می‌تواند برای سفارش محصول به یک وب‌سایت برگردد و همواره به آن اعتماد کند.

2) رابط گرافیکی خوب وب‌ سایت

رابط گرافیکی که کاربر به‌جای فروشنده با آن ارتباط برقرار می‌کند بسیار مهم است. صاحبان کسب‌وکارها باید درزمینه‌ی طراحی وب‌سایت خود دقیق بوده و بدانند همین صفحه‌ی ساده در حقیقت‌ نمایشی از اخلاق مشتری مداری آن‌ها است. طراحی روند انتخاب و خرید یک محصول باید ساده بوده و مشتری در هر سطح از دانش و اطلاعات کامپیوتری بتواند گزینه‌های مربوط به خرید، حذف محصول، انتخاب نوع پرداخت و شیوه‌ی دریافت جنس خریداری‌شده را به‌راحتی بیابد.

3. تجارت الکترونیک Customer To Customer یا C2C

این شیوه از تجارت الکترونیک بسیار شبیه به بازار سمساری است که در آن هر فرد می‌تواند هر محصولی را که برای فروش دارد به دیگران ارائه کند. لزومی ندارد محصولات ارائه‌شده، نو یا تولیدی باشند. هر محصولی حتی کهنه و دست‌دوم می‌تواند به این بازار ورود کرده و بدون شک مشتریانی خواهد داشت. تجارت الکترونیک به شیوه‌ی C2C در حقیقت بازاری است که در آن مصرف‌کنندگان بدون واسطه باهم ارتباط برقرار می‌کنند.
از وب‌سایت E_bay می‌توان به‌عنوان بنیان‌گذار این روش از تجارت الکترونیک یادکرد. در ایران نمونه‌های وب‌سایت‌های فعال در این زمینه زیاد است و از آن دست می‌توان به شیپور، دیوار و تهران پلاک اشاره کرد. در این نوع از تجارت الکترونیک هیچ‌کس در حقیقت تولیدکننده‌ی محصول نیست و وب‌سایت یا اپلیکیشن، یک واسط بین مصرف‌کنندگان و فضایی برای نمایش محصول است.
به دلیل آن‌که عضویت در این دست از وب‌سایت‌ها و فروش کالا یا محصول مورد نظر قیمت چندانی ندارد، تجارت الکترونیک از نوع C2C بسیار مورد توجه بوده است.

4. تجارت الکترونیک Business to Administration یا B2A

در این نوع از تجارت الکترونیک معامله بین شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی برای تأمین نیازهای سازمان‌ها صورت می‌گیرد. به‌جز این مورد ، شرکت‌ها برای پرداخت عوارض و مالیات‌ها از B2A بهره می‌گیرند. نکته اینجاست که این نوع از تجارت الکترونیک هنوز بسیار نوپا بوده و رشد چندانی نداشته است. بنابراین حرف زدن در مورد آن به‌تفصیل و ارائه‌ی راه‌کارهایی برای شرکت‌ها به‌منظور کسب موفقیت بیشتر در آن امکان‌پذیر نیست.

5. تجارت الکترونیک Customer to Administration یا C2A

این نوع از تجارت الکترونیک هنوز یک مدل انتزاعی و تعریف‌شده، اما پدیدار نشده است. در حقیقت دولت‌ها برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی، پرداخت مالیات بر درآمد و به‌طورکلی هر نوع دریافت و پرداخت هزینه از این نوع تجارت الکترونیک استفاده خواهند کرد. بدون شک اجرای این مدل از تجارت الکترونیک در دستور کار دولت‌ها بوده و به‌زودی شاهد آن خواهیم بود.
در پایان، ذکر این نکته لازم است که به‌جز موارد فوق چند مدل دیگر از تجارت الکترونیک با تعاریف مختلف وجود دارد که به دلیل ملموس نبودن، در این مقاله اشاره‌ای به آن‌ها نشده است. از این مدل‌ها می‌توان به مواردی از قبیل G2C، G2G و P2P اشاره کرد.

مزایای تجارت الکترونیک

این سبک از تجارت مزایای بسیاری دارد که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر است:

1) کاتالوگ و مشخصات کالا به‌سرعت قابل‌دسترسی است و مشتری می‌تواند محصولات را از هر نظر ازجمله قیمت، سایز، رنگ، خدمات پس از فروش و غیر به شکل دقیقی بررسی و مقایسه کند.
2) خریداران می‌توانند ازنظر سایر مصرف‌کنندگان یک محصول خبردار شوند و این امکان می‌تواند دقت آن‌ها را در تصمیم‌گیری بالا ببرد.
3) تجارت الکترونیک به معنی داشتن مغازه‌ای است که 24 ساعت از شبانه‌روز باز است. بسیاری از محصولات مثل کتاب‌های آنلاین، موسیقی و فیلم که فیزیکی نیستند، را می‌توان در هر ساعتی از شبانه‌روز خریداری و استفاده کرد.
4) محصولات ارائه‌شده به‌صورت آنلاین به دلیل آن‌که بسیاری از هزینه‌های سرباری آن‌ها مثل کارمندان در بخش‌های مختلف حذف می‌شود، معمولاً از بازار واقعی ارزان‌تر هستند.
5) به دلیل روبه‌رو نبودن خریدار با فروشنده، او می‌تواند به‌راحتی و سر فرصت و بدون فشار و استرس محصول موردنظر خود را بررسی و آن را خریداری کند.
6) در تجارت الکترونیک مشتری می‌تواند یک محصول را از طریق چندین فروشگاه مختلف بررسی کرده و سر حوصله در مورد خرید آن تصمیم‌گیری کند.
7) به دلیل آن‌که مشتری مداری اصلی‌ترین نکته در تجارت الکترونیک است، مشتری به‌راحتی می‌تواند محصول دریافت شده را در صورت عدم رضایت به فروشنده بازگرداند.