the-evolution-of-sms-marketing

پیشینه کمپین‌های پیامکی


امروزه پیامک به عنوان یکی از مهم‌ترین راه‌های تبلیغاتی شناخته می‌شود و ازآنجاکه دانستن پیشینه یک فعالیت یا یک صنعت همواره امری مهم است، در این بخش توضیح مختصری در مورد پیشینه پیامک آورده شده است، چرا که با دانستن وضع اولیه و شروع فعالیت یک موضوع درک وضع فعلی و میزان پیشرفت راحت تر خواهد بود. چرا که فعالان عرصه ارسال پیامک راهی نسبتاً طولانی را از 25 سال پیش که اولین پیام ارسال شد تاکنون پیموده‌اند. پیامک یا SMS (Short Message Service) درواقع انقلابی در راه‌های ارتباطی به وجود آورد، به‌جای تماس با یک نفر به جهت پرسیدن یک سؤال و یا برنامه ریزی برای ملاقات با یک نفر، به‌راحتی ارسال یک پیامک تمام‌ کارها را انجام می‌دهد!

جالب اینجاست که پیامک‌های متنی همراه با خود ادبیاتی جدید نیز ایجاد کرد که یکی از موارد آن خلاصه‌نویسی است، اگرچه دلایل پشت این ادبیات با توجه به پیشرفت تکنولوژی دیگر وجود ندارد اما خود ادبیات هنوز رایج است، برای مثال زمانی که گوشی‌های تلفن همراه صفحه‌کلید داشت و تایپ کردن یک متن پیام کار دشواری بود از کلمات به‌صورت مختصر استفاده می‌شد، اما بعد از گذشت زمان و با افزایش گوشی‌هایی که صفحات لمسی دارند باز هم این کلمات باوجود سهولت نوشتن متن پیام وجود داشتند و نوشتار همان حالت اختصار را حفظ کرد. در ابتدای ظهور پیامک ، صفحه‌کلید موبایل‌ها به‌صورت عدد بودند و درج یک حرف در متن کمی دشوار بود، به‌علاوه پیامک های متنی در نوشت کاراکتر هم محدودیت شد و همین موجب ایجاد زبان مخصوص پیام‌های متنی گردید.

اما امروزه موبایل و پیامک‌های متنی نقشی مهم و لاینفک از زندگی روزمره ما را ایفا می‌کنند. در این گزارش نگاهی می‌کنیم به این موضوع که پیامک چگونه در طی این 25 سال رشد کرد و چگونه می‌توانیم پیامک را وارد ترکیب پکیج‌های تبلیغاتی و بازاریابی خود کنیم.

تاریخچه‌ای از بازاریابی پیامکی

اولین پیامک تجاری خدمات موبایل در سال 1992 و با موضوع (Merry christmas) ارسال شد، اما اولین کمپین‌های بازاریابی چندین سال بعد در صنعت تبلیغات ظاهر شد. بسیاری از موبایل‌های اولیه امکان ارسال پیام را نداشتند و اولین گوشی که این امکان را در خود ایجاد کرد Nokia 2010 بود که در سال 1994 وارد بازار شد ، این در حالی است که اولین بار در سال 1984 مفهوم پیامک توسط فردهلم هیلرند (Friedhelm Hillebrand) در شرکت فرانسوی-آلمانی GSM مطرح شد. اما در ابتدا ارسال پیامک متنی بسیار محدود بود و فقط شما به افرادی که با هم در یک شبکه قرار داشتید امکان ارسال پیام وجود داشت. مانند سایر تکنولوژی‌ها پیامک نیز در ابتدای کار رشد آرام و کندی داشت به‌طوری‌که میانگین ارسال پیامک برای استفاده‌کنندگان در آمریکا عدد 0.4 در ماه برای سال 1995 بود، اما با شروع سال 2002 و توسعه و رشد گوشی‌های تلفن همراه و شبکه‌ها پیامک نیز متحول شد و ارسال پیامک در سراسر جهان گسترش یافت. به‌طوری‌که میانگین ارسال پیامک برای استفاده‌کنندگان در آمریکا به عدد 35 پیامک در ماه در سال 2000 رسید .

در سال 2000 زمانی که اولین تبلیغات موبایلی پخش شد، پیامک به‌عنوان یک راه تبلیغاتی پذیرفته شد. به‌تدریج کمپین‌های بیشتر و بیشتری راه‌اندازی شد و پیامک به‌عنوان شیوه‌ای محبوب، مورد اعتماد و مؤثر در ارتباط با مشتری مطرح گردید.

نوکیا را می‌توان از اولین شرکت‌هایی برشمرد که در راه صنعت پیامک قدم مهمی برداشته و گوشی‌های دارای صفحه کلید را تولید نمود. انقلاب تولید محصولات آیفون در سال 2007 و یا افزایش تعداد افراد مالک موبایل در سال 2004 ، همچنین استفاده از QR کدها در کمپین‌های تبلیغاتی و اطلاعاتی شرکت‌ها همه و همه در انقلابی که منجر به فراگیری پیامک‌های متنی نام دارد نقش مؤثر داشته‌اند. و در نهایت همه این موارد به رشد صنعت تبلیغات موبایلی که تبلیغات پیامکی بخشی از آن است نقشی مؤثر داشته‌اند.

آینده کمپین‌های پیامکی

مسلماً کماکان پیامک و کمپین های تبلیغاتی در حال پیشرفت خواهند بود، فقط باید کسب‌وکارها نسبت به عوامل تأثیرگذار بر آن هوشیار باشند، متن و زمان ارسال بسیار مهم است. همچنین درصورتی‌که پیامک‌های ارسال به‌صورت اختیاری برای مشتریان ارسال شود بازدهی بالایی خواهد داشت، اما واضح است که این صنعت نیز با رشد تکنولوژی مواجه شده و تغییرات گسترده‌ای خواهد داشت.

 

منابع :

www.smswarriors.com

www.citipostmail.co.uk