اینستاگرام

سامانه شاهکار


سامانه شاهکار (شبکه احراز هویت کاربران ایران) سامانه‌ای برای احراز هویت کاربران اینترنت در ایران می‌باشد که توسط سازمان تنظیم و مقررات ارتباطات رادیویی تولیدشده است که در سال 1394 به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی شد و پس ‌از آن کلیه اپراتورها و … در ایران موظف به استفاده در سیستم‌های خود شدند.
طراحی و پیاده‌سازی این سامانه با هدف یکپارچه‌سازی و احراز اصالت سرویس‌گیرندگانِ سرویس‌های ارائه‌شونده توسط سرویس‌دهندگان بوده است.
این سیستم جهت فراهم آوردن امکان صحت‌سنجی اطلاعات اعلامی سرویس‌دهنده برای سرویس‌گیرندگان با مراجع تطبیق، اعمال سیاست‌ها و محدودیت‌های قانونی، تولید گزارش‌های مدیریتی و جست‌و‌جوی اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شاهکار وظیفه احراز هویت سرویس‌هایی از قبیل سیم‌کارت‌ها، خطوط ثابت تلفن و اشتراک‌های اینترنت، PAP و SAP، Mobile Wi-Fi و …. را دارد و در راستای هدف افزایش امنیت و همچنین ارائه خدماتی مانند صدور سیم‌کارت، صدور خط تلفن ثابت، صدور اشتراک اینترنت و … تولیدشده است.

کلیه شخصیت‌های حقیقی و حقوقی دارنده سرویس نظیر سیم‌کارت، خطوط تلفن ثابت، مشترکین سرویس‌دهندگان اینترنتی و … سرویس‌گیرنده این پروژه هستند که این خدمات از طریق مراجع تطبیق (سازمان‌هایی که احراز اصالت از طریق اطلاعات موجود در پایگاه‌های داده‌ی آن‌ها صورت می‌گیرد) مشخص‌شده ارائه خواهد شد.
سامانه شاهکار برای اولین بار در پروژه جاری Public Wi-Fi شرکت رایتل، توسط شرکت گلدنت در بهمن 94 راه‌اندازی شد. وسعت اجرای این طرح بر روی مناطق تجاری (مانند مجتمع پالادیوم) و غیرتجاری (مانند نقاط مرزی ایران و عراق، ساختمان اجلاس و مجموعه کاخ سعدآباد) بوده است و درحال‌توسعه نیز می‌باشد.

 

منبع:

http://goldnet.ir