پنج تکنیک رایج بازاریابی


تنها، تبلیغی موفق است که می تواند در بین بینندگان، شنوندگان و یا خوانندگان ایجاد تمایل کرده و باعث می شود مشتری بالقوه در این بازه احساس خرسندی نماید. با وجود اکثریت ارائه دهنده های محصولات و خدمات در بازار، استفاده از یک روش اثبات شده در تبلیغات خود، احتمال بازگشت سرمایه و هزینه تبلیغات شما را بالا می برد. در این مطلب پنج مورد از رایج ترین تکنیک های تبلیغاتی را معرفی می کنیم.

تکرار (repetition)

“تکرار” یک تکنیک ساده و در عین حال مؤثر است که برای ایجاد آگاهی در مورد برند و ماندگاری در حافظه مشتری به کار گرفته می شود. حتی تبلیغاتی که در آن از دیگر رهیافت های موفق استفاده می شود، اسم یک محصول یا شرکت را بیش از یک بار تکرار می کنند، بخصوص در تبلیغات تلویزیونی که ترکیبی از صوت و تصویر بوده و به تبلیغات گر این امکان را می دهد که فرم تکرار آن را به طور مرتب تغییر دهد (از صوت به تصویر و بالعکس)

ادعا (claim)

تبلیغاتی که ویژگی های خاصی را برجسته می کند و یا در مورد آنچه که یک محصول و یا خدمات می تواند برای مشتریان خود انجام دهد ادعایی را مطرح می کند، با آگاه ساختن و آموزش خریداران و ایجاد توقع در آنها، نتایج موفقی را ارائه می دهد. “ادعاها” می توانند شامل واقعیت ها بوده و یا بلوف باشند، به عنوان مثال یک برند آبمیوه محصول خود را بهترین خطاب می کند و این ادعا در حالی است که از نظر ارزش تغذیه ای همانند دیگر برندها می باشد. “ادعا” می تواند به واسطه حذف برخی واقعیت ها و استفاده از برخی کلمات مبهم گمراه کننده باشند. این ها کلماتی هستند که در صورتی که به آنها دقیق‌تر نگاه شود، ادعای مطرح شده را بی معنی می نماید، اصطلاحاتی مانند “کمک می کند”، “مبارزه می کند”، و یا “تقریباً”.

ارتباط دادن (association)

ارتباط دادن یک محصول و یا شرکت به یک شخص معروف، آهنگ به یادماندنی، یک حالت جسمانی و عاطفی مطلوب و یا یک احساس قوی باعث ایجاد یک ارتباط روانی قوی در مشتری می گردد. شرکت های سازنده محصولات ورزشی از قهرمانان موفق در تبلیغات خود استفاده می کنند، سازندگان خودرو ماشین های خود را جلوی درب عمارت های مجلل نمایش می دهند و یا سازندگان محصولات زیبایی از ستاره های مشهور برای معرفی محصول خود استفاده می کنند. این تبلیغات یک پاسخ عاطفی را در مشتری تحریک می نماید که این پاسخ نهایتاً به محصول تبلیغ شده ارتباط یافته و باعث می شود برای مشتری جذاب باشد.

تشویق به همرنگ جماعت شدن (bandwagon)

تکنیک های “همرنگ جماعت بودن” از طریق القای این حس به مشتری که دیگران دارند از محصول مورد نظر استفاده نموده و آن ها نیز باید به دیگران ملحق شوند، یک محصول و یا خدمات را می فروشند. تبلیغات این چنینی به افراد تلقین می کنند که در صورتی که محصول آن ها را نخرند از قافله عقب خواهند ماند. این تبلیغات معمولاً از عبارات پر زرق و برق مرتبط با ایده ها و مفاهیم ارزشمندی که باعث برانگیختن تائید آنی می شود استفاده می کنند که ممکن است به موضوع تبلیغ مرتبط باشد یا نباشد. عبارتی مانند “ایرانیان عاشق … هستند” حس میهن پرستی را به محصول مرتبط ساخته و باعث ایجاد یک پاسخ مثبت می شود.

پروموشن (promotion)

کوپن ها، قرعه کشی، بازی های با جایزه و هدایایی که با خرید محصول ارائه می شود باعث ایجاد هیجان شده و شرکت در آن مشتریان را به ایجاد یک رابطه با محصولی که اسپانسر آن شده است ترغیب می کند. جذابیت به دست آوردن یک محصول به صورت “مجانی” و یا کسب “جایزه” باعث موفقیت پروموشن ها می شود. پیشنهادهای با مدت محدود و مهلت زمانی اولیه باعث افزایش حس احتیاج نسبت به این نوع تکنیک می گردد.

منبع: smallbusiness.chron.com